Mijn kennismaking met de honingbij

Gepubliceerd op 9 maart 2024 om 21:17

Vandaag ben ik op pad geweest met Frans Bruininx, de imker van het Snelle Wiel. Het was een enorm leerzame middag, en ik voel me nu veel beter voorbereid op mijn imkeropleiding die over twee weken begint. Frans heeft me als eerste een aantal koninginnen laten zien. Dankzij de rode tag op hun rug waren ze makkelijk te herkennen. Zonder die markering weet ik niet zeker of ik ze ook had herkend, al zijn ze, vooral door hun grotere achterlijf, duidelijk groter dan de werksters.

We hebben de kasten gecontroleerd op de aanwezigheid van de Varroa-mijt, een klein spinnetje dat hele bijenvolken kan verwoesten. Bij slechts één kast hebben we een aantal mijten aangetroffen op de Varroa-lade. Gelukkig was de situatie nog lang niet zo erg als te zien is op de foto. De Varroa-lade biedt ook inzicht in de locatie van het broed. Als het broed zich meer naar achteren in de kast bevindt, kan dit wijzen op een tekort aan voeding. In dat geval kan het nodig zijn om extra voedingsramen te plaatsen. Over het algemeen zag alles er goed uit. Bij één volk hebben we een overgebleven voedingsraat tegen het broed geplaatst om het volkje te ondersteunen.

We hebben vervolgens nog twee volken overgezet naar 8-raams kasten, zodat ze eenvoudiger naar een andere locatie vervoerd kunnen worden. Het overzetten van een bijenvolk werkt het beste met twee personen. Terwijl de een een raam uit de oude kast haalt met een kastbeitel, schermt de ander de bijtjes in de nieuwe kast af met een doek. Dit doek wordt steeds even opgetild om plek te maken voor het volgende raam. Per kast hebben we de vier beste broed- en voedingsramen overgezet. De overige ramen hebben we in de nieuwe kasten "afgeklopt". Het verplaatsen veroorzaakte weinig onrust onder de bijen, waarschijnlijk dankzij de gunstige temperatuur. De werksters die nog rondvlogen, vonden snel hun weg naar hun nieuwe onderkomen. Vanavond of morgenvroeg, wanneer alle bijen in de kast zitten, zal Frans de vliegopening afsluiten, zodat de kast in zijn geheel kan worden verplaatst. Om te voorkomen dat de bijen tijdens het transport ontsnappen, hebben we een stuk folie over de kast aangebracht en goed afgeplakt.

 

Vandaag heb ik geleerd;

  • Herkennen van de koningin.
  • Het lezen van de varroa-lade; waar zit het volk, is er stuifmeel en zijn er varroa mijten aanwezig.
  • Herkennen van het broed.
  • Is er nog voldoende voeding aanwezig.
  • De basis imkerbenodigdheden zoals; pak, handschoenen, beitel, rookpotje, veger of ganzenvleugel.
  • Des te rustiger je werkt des te rustiger de bijen blijven.

Frans bedankt voor je enthousiasme en heldere uitleg.

 

Reactie plaatsen

Reacties

Er zijn geen reacties geplaatst.